top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Ciecierski

Fizjoterapia w ciąży - co możemy zrobić?


Fizjoterapia kobiet w ciąży daje nam wiele możliwości manualnego oddziaływania, będących w stanie pomóc przyszłym mamom w utrzymaniu dobrej kondycji przez cały ten okres oraz możliwie najlepiej przygotować się do samego porodu. Im bardziej elastyczne i pozbawione niepotrzebnych napięć jest ciało, tym większa szansa na poród z mniejszą ilością komplikacji.


Okres ciąży dla ciała kobiety stanowi ogromne wyzwanie. Ilość zmian na poziomie strukturalnym oraz hormonalnym daje o sobie znać pod postacią napięć mięśniowych oraz dolegliwości bólowych, głównie w ostatnim trymestrze.


A więc co możemy zrobić dla naszych pacjentek w tym szczególnym dla nich okresie?


Wyrównanie asymetrii miednicy – kość krzyżowa oraz kości biodrowe stanowią fundament dla narządów miednicy mniejszej. Macica przyczepia się więzadłami do tych struktur kostnych, w związku z czym każde zaburzenie miednicy może powodować dodatkowe napięcia narządu rodnego. Rotacja miednicy może również spowodować nadmierne napięcie lub rozciągnięcie mięśnia gruszkowatego, co w konsekwencji może skutkować np. pojawieniem się objawów rwy kulszowej.


Bóle odcinka lędźwiowego – zmiana ustawienia miednicy oraz przeniesienie środka ciężkości powodują nadmierną pracę mięśni okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jest to naturalna zmiana występująca w ciele kobiety, jednak nie musi być ona równoznaczna z występowaniem bólu. Delikatnymi i bezpiecznymi technikami jesteśmy w stanie wspomóc ciało na tyle, aby pozbyć się nadmiernych napięć i pozwolić mu funkcjonować bez przeszkód. Pamiętajmy, że manualna pomoc w okresie ciąży często jest jedynym rozwiązaniem, ze względu na brak możliwości przyjmowania leków przeciwbólowych.


Usprawnienie pracy przepony – w związku z rosnącym ciśnieniem w jamie brzusznej, przeponie oddechowej z każdym miesiącem będzie się pracowało co raz trudniej. Praca z przeponą wspomaga wiele układów w naszym ciele min. pokarmowy, krwionośny oraz limfatyczny, a także pozwala na swobodniejsze oddychanie.


Wspomaganie narządów wewnętrznych – dziecko rosnące w brzuchu mamy wprowadza zmiany w naturalnej ruchomości narządów. Może to powodować np. wzdęcia, zgagę czy problemy związane z jelitami. Techniki nakierunkowane na jamę brzuszną pozwolą złagodzić nieprzyjemne odczucia oraz wspomogą funkcjonowanie, mających co raz mniej miejsca narządów.


Wspomaganie mięśni dna miednicy – to właśnie one przez całą ciążę podtrzymują macicę (wraz z rozwijającym się dzieckiem) oraz pęcherz moczowy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o ten obszar, odpowiednią terapią jesteśmy w stanie wspomóc ten obszar, co może uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości, takimi jak nawracające zapalenia pęcherza, nietrzymanie moczu a także obniżenie narządu rodnego.


Problemy z obrzękami – rosnące dziecko będzie powodowało zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, zmuszając narządy wewnętrzne znajdujące się w brzuchu oraz klatce piersiowej do zmiany swojego ułożenia, tak aby dopasować się do dziecka. Powoduje to trudniejsze warunki do pracy dla układu krążenia – głównie dla naczyń krwionośnych zlokalizowanych pomiędzy naszymi narządami. Najczęstszymi objawami w tej sytuacji będą opuchnięte stopy, uczucie ciężkości nóg oraz drętwienia dłoni przypominające objawy zespołu cieśni nadgarstka. W każdym z tych problemów odpowiednio dostosowana terapia będzie łagodziła występujące dolegliwości.


Przygotowanie miednicy do porodu – im mniej dysfunkcji w obrębie miednicy oraz im bardziej elastyczna jest ta okolica tym lepiej. Dlatego tak ważnym jest przygotowanie tego obszaru na ogromny wysiłek jakim jest akcja porodowa, zwiększając szansę na to, aby był on sprawniejszy i mniej bolesny.


Poprawa samopoczucia – zmniejszanie napięć w różnych rejonach ciała, usprawnienie stawów, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz obniżenie pobudzenia współczulnego układu nerwowego przełożą się na lepsze funkcjonowanie i regenerowanie się całego ciała co pozwoli przyszłej mamie poczuć się lepiej przez cały okres trwania ciąży.


Jeżeli terapia prowadzona jest w delikatny i przemyślany sposób jest w pełni bezpieczna dla dziecka znajdującego się w brzuchu mamy. Wszystkie techniki mające na celu poprawę występujących napięć powinny być stosowane w sposób, który zapewni pacjentce jak największy komfort w trakcie zabiegu. Do tego rodzaju pracy nie ma żadnych przeciwwskazań, o ile ciąża przebiega prawidłowo. Dlatego warto, aby każda przyszła mama udała się na wizytę do doświadczonego terapeuty, który otoczy ją opieką przez cały okres trwania ciąży.Pozdrawiam,

Marcin Ciecierski

161 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page